Nordan – Lena Willemark & Ale Möller
Torsdag 21 maj – Stora Teatern

Biljettinfo

Plats
Stora Teatern
Pris
495 kr
Tid
19:00
tor 21 maj
Speltid ca: 2 t

Info

Kontakta Kulturpunkten vid frågor om biljettbokning eller hemsidan.

Kontakta arrangören vid övriga frågor om evenemanget.

Från medeltida ballader till live-elektronik

Mångfalt prisade duon Ale Möller och Lena Willemark kommer till Stora Teatern. Med sig har de ett handplockat band med några av landets mest spännande musiker av den äldre och yngre generationens folk- och jazzmusiker. Fioler och näverlurar, hackbräden och skalmejor. Tillsammans på scen i en kraftfull och generös konsert med hög intensitet och extra allt.

Kohorn, kulning, liveelektronik och musikantisk ekvilibrism. Det är personligt, traditionellt, nyskrivet, improviserat och storslaget när Lena Willemark och Ale Möller både förnyar och bevarar på kommande albumet Nordankväden.

Nordanprojektet kom till för 30 år sedan när det ikoniska albumet Nordan 1994 släpptes och blev en stor succé med över 60 000 sålda skivor. Med Nordankväden går vi in i en hemlig sagovärld som rymmer både det storslagna och det lilla. Nordankväden är både en nystart och en förlängning på samma tema.

Att Ale och Lena är två av de mest framträdande rösterna på den svenska folkmusikscenen råder det ingen tvekan om. De fann varandra som spelkamrater i mitten av 1980-talet i en gemensam kärlek till den äldre folkmusiken, men också i en lust att söka nya vägar för denna musik. De har spelat ihop i åtskilliga sammanhang där de tillsammans skapat musik baserad på, men inte begränsad av, den svenska folktraditionen.

Alla speltillfällen

Du kanske även gillar

Dans / Musik / Scenkonst
165 - 225 kr

Ensam prinsessa söker Fre 6 feb – Big Wind

Litteratur / Musik / Visa
200 kr

Bokcafé och viskonsert med Gunnar Källström Sön 15 feb – Aftonstjärnan

Musik
440 kr

LONEY DEAR – Making Friends is Easy Fre 20 feb – Stora Teatern