När sista ägget faller Onsdag 21 oktober – Stora Teatern
Info
Arrangör:
Stora Teatern
Tel:
031-368 32 99
Mejl:
biljett@storateatern.se
Hemsida:
www.storateatern.se
Kontakta Kulturpunkten vid frågor om biljettbokning eller hemsidan.
Kontakta arrangören vid övriga frågor om evenemanget.
En fartfylld, vacker föreställning om klimakteriet - fylld av musik och humor. En initiationsrit och fest där vi upphöjer och välkomnar ALLA in i denna dolda eftervärld - där en miljon av Sveriges kvinnor befinner sig just nu.
Övergångsåldern – denna ”mystiska”, förtalade livsperiod – som det fortfarande pratas så lite om. Kanske det sista kvinnliga tabut. Ordet kommer från grekiskans klimakterios som betyder kritisk. Klimakteriet, en kritisk period. Det låter inte särskilt upplyftande. Det här måste vi undersöka!
Djupintervjuer med kvinnor och några män vävs samman med medicinsk fakta, historisk research och nykomponerad musik till en ömsint och rolig föreställning om denna omdanande period i livet. Klimakteriet kanske till och med kan vara en befrielse, en ny fas som ger insikter och kreativ kraft.
När sista ägget faller hade premiär på Kulturhuset Stadsteatern i Stockholm i oktober 2024. Efter spelperioden har den spelats på turné.
Röster om föreställningen:
“Underbart! Genialt! En helt magnifik föreställning. Smart, musikalisk, rolig, galen och klok scenkonst om klimakteriet. Inte det minsta förståndigt, präktigt eller gosigt, utan fräckt, rappt och på pricken med imitationer av personer och samtid.”
– Helena von Zweigbergk, författare och journalist“Vilken makalöst bra, viktig och träffande föreställning om klimakteriet. Jag hoppas verkligen att fler får möjlighet att se den.”
– Johanna Paulsson, journalist“Gå och se. Värme, humor och insiktsfullt!”
– Birgitta Svendén, operasångerska, fd operachef vid Kungliga Operan
Om KEL
KEL är en scenkonstgrupp som funnits sedan 2001 med visionen att sprida en humanistisk världssyn på ett finurligt, roligt och konstnärligt sätt. Med tidigare föreställningar som Florence Nightingale – återkomsten!, KELs Anatomiska Teater och Allt för Alla! har KEL nått publik såväl runt om i Sverige som internationellt i Europa, USA och Japan.
Med utgångspunkt i ett intresseområde eller en fascination för något, som sedan researchas väl, bygger KEL upp sina varma, egensinniga föreställningar. Musiken har en central roll och KEL använder gärna oväntade objekt i instrumenteringen – som att låta en dopplerpulsmätare sätta takten till stämsång, att ha en stickmaskin istället för trummor eller göra sopsorteringselektronica. På så sätt vill KEL både roa och utmana och ge publiken en upplevelse utöver det vanliga.
KEL består av:
Anna Littorin – skådespelare, manusförfattare – www.annalittorin.se
Lisa Hansson – operasångare, librettist – lisahansson.com
Jonna Sandell – multimusiker, popsångerska (och även läkare).
KEL jobbar återkommande med Olle Sarri som regissör.
Av och med KEL: Anna Littorin, Lisa Hansson, Jonna Sandell
Regi: Olle Sarri
Scenografi och kostym: Fanny Senocq
Med stöd av: Konstnärsnämnden och Stockholms stad
Alla speltillfällen
-
Onsdag
21 oktNär sista ägget faller Stora Teatern · 19:00 Spelplats: Stora Teatern
340 kr