Mariza
Onsdag 8 maj – Stora Teatern

Biljettinfo

Plats
Stora Teatern
Pris
250 - 450 kr
Tid
19:00
ons 8 maj
Speltid ca: 1 t 30 min
Information

Info

Kontakta Kulturpunkten vid frågor om biljettbokning eller hemsidan.

Kontakta arrangören vid övriga frågor om evenemanget.

Portugals fadodrottning Mariza är aktuell med sin nya skiva Amor. Med sig i bagaget har hon succén med sitt förra album, Maria canta Amália, som är en hyllning till den moderna fadons urmoder Amália Rodrigues.

Där inhemska sjömansvisor mötte arabiska och afrikanska influenser föddes den portugisiska fadon. Mer än tvåhundra år senare har mycket förändrats, men lidelsen finns kvar och texterna kretsar ofta kring de utsattas öde.

Mariza växte upp i Lissabons fadokvarter och inledde sin musikaliska karriär med att tolka genrens giganter. Två decennier efter debuten är det nu Mariza som är den allra största fadostjärnan med lyssnare långt utanför den traditionella fadopubliken.

Mariza har genom åren utsetts till den bästa artisten inom världsmusiken av BBC, varit nominerad till ett flertal Latin Grammys och delat de största scenerna med alla från Sting till Gilberto Gil. Dessutom har hon stor del i att fadon blev erkänd som ett kulturellt världsarv av Unesco, år 2011.

Du kanske även gillar

Konsert / Musik
295 kr

Gothia show chorus – Stanna tiden! Fre 9 maj – Aftonstjärnan

Musik / Teater / Underhållning
395 kr

En Stjärt på Himlen, Gud Hund eller Boll Ons 14 maj – Aftonstjärnan

Konsert / Musik
295 kr

Kärleken Fre 16 maj – Aftonstjärnan