LONEY DEAR – Making Friends is Easy
Fredag 20 februari – Stora Teatern

Biljettinfo

Plats
Stora Teatern
Pris
440 kr
Tid
19:00
fre 20 februari
Speltid ca: 2 t

Info

Kontakta Kulturpunkten vid frågor om biljettbokning eller hemsidan.

Kontakta arrangören vid övriga frågor om evenemanget.

En liveupplevelse som går rakt in i hjärtat.

Emil Svanängen och hans musik under namnet Loney Dear befinner sig i ständig förvandling, inte minst på scen. Men konstant är hur han navigerat dragkampen mellan att vilja stjäla festens mittpunkt och ensamheten. Med nya albumet Making Friends is Easy skapar Loney Dear en skiva som är född i korsningen mellan dessa ytterligheter.

Emil har med sitt Loney Dear-alias förtrollat och förundrat publiken världen över i närmare 25 års tid. Det finns en anledning till att Peter Gabriel en gång kallat honom för ”Europas motsvarighet till Brian Wilson”.

Live uppbärs Loney Dear alltid av en intensitet och närvaro som slår det mesta. Det är aldrig annat än på yttersta allvar, alltid exceptionellt. Han kommer till Stora Teatern tillsammans med sitt band.

Alla speltillfällen

Du kanske även gillar

Festival / Musik
175 - 260 kr

Kakafon 15 år 2010-2025 – Jubileum och välgörenhetsfestival! Tor 27 nov – Aftonstjärnan

Musik
240 - 440 kr

Estrella Morente – Flamenco från Granada Fre 28 nov – Stora Teatern

Barn / Familj / Festival / Musik
60 - 150 kr

KAKAFON RECORDS BARNFESTIVAL Lör 29 nov – Aftonstjärnan