Estrella Morente – Flamenco från Granada Fredag 28 november – Stora Teatern
Info
Arrangör:
Stora Teatern
Tel:
031-368 32 99
Mejl:
biljett@storateatern.se
Hemsida:
www.storateatern.se
Kontakta Kulturpunkten vid frågor om biljettbokning eller hemsidan.
Kontakta arrangören vid övriga frågor om evenemanget.
Estrella Morente har en alldeles särskild plats i flamencohimlen. I sin röst bär hon toner av Lorca och Granada. Journalisten Miguel Mora kallade henne i tidningen El País för “fåglarnas prinsessa” och hennes far kallade henne “näktergalen från Alhambra”. Nu kommer hon till Stora Teatern med en flamencokonsert uppblandad med inslag av den traditionsenliga dansen.
Hon balanserar mellan traditionens rötter och den teknologiska samtiden, med ett ben i det förflutna hos mästarna och historien och det andra i framtiden och de nya generationerna. Hennes verk bär alltid ett humanistiskt budskap och ett starkt ställningstagande för mänskliga rättigheter.
Estrella Morente har belönats med flera prestigefyllda priser för sitt konstnärskap, däribland Ondaspriset för bästa flamencoskapelse, Musikpriset för bästa flamencoalbum och Guldmikrofonen från Spaniens Radio- och TV-förbund. Hon har tilldelats Andalusiens medalj och leder världens första professur i flamencologi, vid Universidad Católica San Antonio de Murcia och Fundación Cante de las Minas. Hon har varit musa åt Pedro Almodóvar och Fernando Trueba, och har arbetat i filmer som Volver, Flamenco Flamenco och Iberia.
Alla speltillfällen
-
Fredag
28 novEstrella Morente – Flamenco från Granada Stora Teatern · 19:00 Spelplats: Stora Teatern
440 kr