IDE
Söndag 18 juli – Teater Trixter

Biljettinfo

Plats
Teater Trixter
Pris
265 kr
Tid
13:00
sön 18 juli
Information

Info

Kontakta Kulturpunkten vid frågor om biljettbokning eller hemsidan.

Kontakta arrangören vid övriga frågor om evenemanget.

Som att försvinna men ändå vara kvar.

Tjugofyra år gammal står Unni vid en spårvagnshållplats. Drömmarna är krossade, vännerna har gått vidare. Något behöver hända – hon behöver en chans att börja om. Unni bestämmer sig för att gå i ide: hon ska sova i tio år och vakna när tiden är en annan. När hon är en annan. Kvar är Unnis storasyster Telma – en influencer med växande följarskara som kommenterar varje steg hon tar – och Frances, en self-made företagare med mottot “sova kan man göra i graven”. Genom dröm och verklighet kämpar de med prestation, perfektion, autenticitet och svaghet.

Hur påverkas vi av att ständigt förhålla oss till konstruerade bilder av oss själva och varandra, både på internet och i den verkliga världen? Och när får vi vila?

Medverkande:
Ensemble: Rudy Addo, Karin Andersson, Miranda Engholm, Kristina Issa, Pia Ternström.
Musiker: Johanna Ekholm, Joel Haag, Mika Persdotter
Scenografikoncept: Toni Botwid
Kostymkoncept: Cornelia Ferm
Regi: Carolin Oredsson
Regiassistent: Gabriella Marmén

“IDE” är skriven, komponerad och producerad av scenkonstföreningen Vurpa. Vurpa är Carolin Oredsson, Annika Marmén, Susanna Gejrot och Johanna Ekholm.

Du kanske även gillar

Klassiker / Scenkonst / Teater
175 - 265 kr

Agamemnon Tis 30 sep – ADAS teater

Musikteater / Scenkonst / Teater
185 - 265 kr

Den lilla svarta Fre 3 okt – Hagateatern

Barnteater / Musik / Musikteater
40 - 155 kr

Teckensäcken Sön 5 okt – Big Wind