Den gröna jättekvinnan
Onsdag 13 maj – Redbergsteatern

Biljettinfo

Plats
Redbergsteatern
Pris
150 kr
Tid
19:00
ons 13 maj
Speltid ca: 1 t

Info

Kontakta Kulturpunkten vid frågor om biljettbokning eller hemsidan.

Kontakta arrangören vid övriga frågor om evenemanget.

På ett mänskligt och humoristiskt sätt skildras olika aktuella frågeställningar utifrån berättelsen om en rysk-israelisk judinna i Sverige idag.

Maya och hennes familj har bott både i Sverige och Israel och trivts på båda platserna. Men efter krigsutbrottet och den ökande antisemitismen i Europa blir deras framtid plötsligt osäker. Att leva öppet som jude i Sverige känns farligt, och att lära barnen att dölja sin identitet tar emot. Men att flytta till ett land i krig är inte heller ett självklart alternativ. Valet står nu mellan två osäkra framtider, där frågan är vilket alternativ som är minst dåligt.

Vera Berzak är dramatiker, regissör och performanceartist. Hon är född i Ryssland, uppvuxen i Israel och bosatt i Sverige sedan 2018, där hon driver eget teaterkompani. I Den gröna jättekvinnan skriver Vera Berzak utifrån egna och andra judars upplevelser, med fokus på hur livet för judar i Sverige förändrats sedan oktober 2023.

Föreställningen görs med stöd från Kulturrådet och Katz Judiska kulturfons. Och är samordnat tillsammans med Judiska Församlingen Göteborg
Medverkande
Kostnärligt team
Manus & regi: Vera Berzak
Ljud: Yosef Madar
Scenografi & kostym: Vera Berzak
Översättning från engelska: Björn Sandmark

På scen
Skådespelare: Julia Sporre, Magnus Hulth & Hanna Ekberg
Röstskådespelare: Elin Wikström och Denis Romanovski

Ålder: Rekommenderas från 12 år

Nationella Minoriteters Kulturhus drivs med medel från Göteborg Stad. Finansiering för kulturarrangemang görs med medel från Västra Götalandsregionen.

Alla speltillfällen

Du kanske även gillar

Teater
40 - 250 kr

SYMASKINEN Mån 20 apr – Angereds Teater

Musik / Teater
145 - 195 kr

En kvinnas kamp till duschen – mvh Maya Mån 20 apr – Stora Teatern

Teater
240 - 340 kr

När strippklubben kom till byn – Riksteatern Tis 21 apr – Stora Teatern