DARYA DADVAR & ENSEMBLE
Torsdag 28 november – Stora Teatern

Biljettinfo

Plats
Stora Teatern
Pris
350 kr
Tid
19:00
tor 28 november
Information

Info

Kontakta Kulturpunkten vid frågor om biljettbokning eller hemsidan.

Kontakta arrangören vid övriga frågor om evenemanget.

Darya Dadvar är en av Irans mest populära kvinnliga artister. Darya Dadvars unika sätt att kombinera traditionella persiska sånger med europeisk klassisk musik har gett henne lyssnare och fullsatta salonger över hela världen.

Hon flyttade till Paris 2001 där hon inledde en framgångsrik karriär som sopran. En av hennes mest oförglömliga framträdanden var i Iran, där hon dök upp i rollen som Tahmineh i tragedin Rostam & Sohrab – Shahnameh Ferdowsi med Armeniska Symfoniorkestern, komponerad och regisserad av Loris Tjeknavorian. Detta var första och hittills enda gången som en iransk kvinna framträdde som solist på scen i Iran, 24 år efter den islamiska revolutionen.

Darya skapar sin egen musik genom att kombinera traditionell iransk musik med stilar som barock, klassisk, jazz och blues. Hon ses som en av de mest innovativa artisterna inom World Music idag.

 

I samarbete med Riksteatern.

Du kanske även gillar

Musik
395 kr

Sacred Earth (AU) – en meditativ och själfull konsert Fre 22 aug – Aftonstjärnan

Föredrag / Musik
320 - 395 kr

Bodil Jönsson + Alla Tiders – Kunskapen, tiden & tryggheten Fre 29 aug – Aftonstjärnan

Musik
440 kr

Händels Il Trionfo – Göteborg Baroque Lör 13 sep – Stora Teatern